Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

NOWA FIZYKA

"Co to jest funkcja falowa i po co jej używamy"

Czy masz problemy ze zrozumieniem czym jest funkcja falowa? Interesuje Cię fizyka kwantowa, ale masz problemy, aby przywyknąć do pojęcia funkcji falowej? Nie wiesz co za tym tak faktycznie się kryje? Po co właściwie wymyślono to pojęcie? Mój artykuł być może pomoże ci pokonać powyższe problemy. Przeczytaj go.

»Tekst artykułu

Jak opisać oddziaływanie pojedynczego fotonu z materią?

Akademickie programy nauczania kwantowej teorii pola elektromagnetycznego przyzwyczajają studiujących do myślenia, że fotony w zasadzie opisuje się tylko falami płaskimi monochromatycznymi [1,2,3,4]. Takie podejście pozwala łatwo uwzględnić zasadę zachowania czteropędu w procesach kwantowych, a zostało wprowadzone przez Diraca w jego słynnej pracy [5].

Jednak już jako student miałem w tym względzie zasadnicze wątpliwości. Fala płaska nie wyróżnia żadnego punktu w przestrzeni, a zatem taki foton faktycznie jest nielokalizowalny. Z drugiej strony, z uwagi na skończoną prędkość światła foton wychwycony przez atom w procesie absorcji musi pochodzić z jego otoczenia, a nie z całej dostępnej przestrzeni.

Widać już stąd, że standardowe metody opisu fotonu są bardzo ułomne. Idąc dalej tym tropem niniejszy artykuł stawia sobie za cel postawienie pytania - jaka jest faktycznie funkcjonalna postać potencjału wektorowego pojedynczego fotonu?

 » Tekst artykułu